• آدرس: پاسداران، تنگستان چهارم، مجتمع تجاری-اداری حیات سبز، طبقه دوم، واحد207
 • امور مشتریان:91070704 | 79641000
 • ایمیل کارگزاری:info@fardabroker.com

بورس انرژی

تعریف بورس
انرژی ایران

 
شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه 30/3/1390 با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رای داد. براین اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی ، برق، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.
 • بازار فیزیکی شامل: سه تابلوی برق، نفت و گاز، و تابلوی سایر حامل‌های انرژی
 • بازار مشتقه شامل: سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله
 •  
  درباره بورس انرژی

  ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت و گاز و دارنده یکی از بزرگترین ذخایر و منابع هیدروکربوری جهان شناخته می‌شود. از سوی دیگر با توجه به رویکرد مصرح در سند چشم انداز 1404 در ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران به کشور اول منطقه از لحاظ اقتصادی، سیاسی ، علمی و http://www.fardabroker.com. لزوم تاسیس بازاری متشکل جهت کشف قیمت و معامله نفت به عنوان یک کالای استراتژیک در منطقه بیش از گذشته احساس و همین موضوع زمینه ساز طرح قیمت گذاری نفت در داخل کشور شد.

  از آنجا که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس می‌باشد، در اوایل دهه 80 ایده تاسیس بورسی برای انجام معاملات نفت طی فرآیندی مشترک میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت. در فاز نخست برای محقق شدن این ایده در اواخر بهمن 1386 مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه آغاز گردید.

  از سویی با وجود زیرساخت‌های موجود در صنعت برق کشور که آن را از کشورهای منطقه متمایز می‌سازد، همزمان با فعالیت‌ها در راستای شکل گیری بورس نفت، لزوم راه اندازی بورس برق در ادامه توسعه بازار برق کشور احساس شد. در خرداد 87 شورای عالی بورس با تاسیس بورس برق موافقت می‌کند. در این بین تشکیلبازاری منسجم برای دربرگیری همه کالاهای از جنس انرژی و تشکیل بورسی جامع و واحد برای معاملات انواع حامل‌های انرژی پیشنهاد شد.

  تلاش‌ها برای ورود نفت و سایر حامل‌های انرژی به بازار سرمایه و تعیین قیمت این محصولات در بورس ، اوایل سال 1390 شکل دیگری یافت. در این سال شورای عالی بورس تصمیم گرفت بورسی را با محوریت حامل‌های انرژی شکل دهد.

  شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه 30/3/1390 با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رای داد. براین اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی ، برق، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.

  متعاقب صدور مجوز فعالیت بورس انرژی و برای تعیین گروه‌های سهامداری این بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار، فراخوانی را در تاریخ 5/4/1390 جهت مشارکت نهادهای مالی و فعالان صنعت نفت ، گاز و فراورده های نفتی، برق و با قید ترکیب 60 درصد نهادهای مالی ، 20 درصد فعالان صنعت برق و نفت و 20 درصد عموم مردم و سقف 5/2 درصد برای هر متقاضی منتشر نمود.

  در تاریخ یازدهم اسفند 1390 مجمع عمومی مؤسس شرکت بورس انرژی برگزار گردید و ازبین کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره، 7 عضو اصلی و 2 عضو علی‌البدل انتخاب شدند.

  شرکت بورس انرژی در تاریخ 17 تیر سال 91 نزد اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ثبت گردید و فعالیت خود را رسما آغاز کرد. اولین معاملات این بورس بر روی کالاهای برق، قطران و زغال سنگ در تاریخ 19 اسفند 91 رقم خورد.

  بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می باشد. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز، و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می باشد.

 •  
  مزایای خرید برق از طریق بورس انرژی
  • شفافیت قیمت
  • کسر مبلغ پرداختی دیماند بابت هر میزان خرید از طریق بورس انرژی از قبض برق پایان دوره
  • امکان چانه زنی جهت خرید با قیمت مناسب تر به دلیل نوع معامله
  • امکان تعیین نحوه پرداخت با توافق بین خریدار و فروشنده
  • میزان پیش پرداخت خرید برق از طریق بورس در بازار فیزیکی 3درصد از میزان پیش پرداخت کالاهای دیگر کمتر می باشد.(7%)

  خرید برق مشترکین بالای 5 مگاوات از طریق بورس انرژی

  در تاریخ 10/11/1394 با تصویب نامه هیئت وزیران و ابلاغ آن به وزرات­خانه­های نیرو، صنعت و معدن وتجارت و جهاد کشاورزی مقرر گردید وزارت نیرو شرایط خرید مستقیم برق از بورس انرژی یا قرار دوجانبه با نیروگاه­هارا جهت مشترکینی که قدرت قرارددای آنها بالای 5 مگاوات است، فراهم نماید. در این راستا وزارت نیرو پس از بررسی موضوع در دو مصوبه به شماره­های 100/20/5373/95 و 100/20/5681/95 شرایط تامین برق مصرف کنندگان بالای پنج مگاوات از طریق شرکت بورس انرژی و یا بستن قرار داد دو جانبه دو جانبه با نیروگاه­ها تامین نمایند.

  واحد بورس انرژی کارگزاری توسعه فردا در راستای مصوبات فوق و با توجه به سابقه فعالیت در بازار برق بورس انرژی آمادگی خود را جهت ارائه کلیه خدمات از جمله مشاوره ، خرید و برگزاری دوره های آموزشی جهت صنایع و مشترکین برق بالای 5 مگاوات اعلام می­دارد.

 •  
  نمای اخذ کد معاملاتی در بورس انرژی

  متقاضیان ( شرکتهای تولید و توزیع نیروی برق) ، برای اخذ کد معامعلاتی می بایست پس از مراجعه به شرکت مدیریت شبکه برق ایران و دریافت فرم تکمیل شده و ممهور "معرفی نامه جهت درخواست کد خاص برای معاملات برق در بورس انرژی" و تکمیل فرم های احراز هویت مشتری، درخواست کد معاملاتی و بیانیه ریسک ( موجود در شرکت ای کارگزاری)، نسبت به اخذ کد معاملاتی از طریق شرکته ای کارگزای دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی اقدام نمایند.

  متقاضیان درخواست ایجاد کد معاملاتی در سامانه بورس انرژی که جزو شرکت های تولید وتوزیع نیروی برق نمی باشند نیز باید تمامی مراحل فوق به جز معرفی نامه از شبکه مدیریت برق ایران را تکمیل نمایند.