blog-img

تغییرات جدید در دستورالعمل تاسیس و فعالیت صندوق های سرمایه‌گذاری

رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت: تغییرات جدیدی که در دستورالعمل تاسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شده عمدتاً مربوط به اضافه شدن شرایط تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی و صندوق در صندوق است.

به گزارش کارگزاری توسعه فردا از سازمان بورس، «علی‌اکبر ایرانشاهی» درباره دستورالعمل تاسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعلام کرد: با وجود اینکه اولین صندوق سرمایه‌گذاری ۲۳ تیرماه سال ۸۶ مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کرده بود، اما برای صدور مجوز تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دستورالعمل مدونی وجود نداشت.

وی افزود: تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد تغییراتی در فرایند صدور مجوز فعالیت برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری (طی ۱۶ سال گذشته)، موجب شد متقاضیان تاسیس صندوق، با مقررات بسیار زیاد و پراکنده‌ای مواجه شوند.

به گفته ایرانشاهی؛ با توجه به اینکه این موضوع اهمیت تدوین دستورالعمل منسجم در این خصوص را بیش از پیش نمایان می‌کرد، به همین منظور دستورالعمل تاسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدف تجمیع مقررات و رویه‌های مرتبط تدوین شد و ساختار، چارچوب، شرایط، مدارک لازم جهت تأسیس، صدور مجوز فعالیت و تمدید فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری این دستورالعمل را نیز تعیین کرد.

رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس تصریح کرد: در همین راستا، مقررات و مصوبات مرتبط با تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اولین بار جمع‌آوری، بررسی و پالایش شد به طوری که در نهایت، مسیر تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری شفاف و ضابطه‌مند از طریق این دستورالعمل در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: برای اولین بار در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ دستورالعمل تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در اوراق بهادار با درآمد ثابت، مختلط، در سهام و در اوراق بهادار مبتنی بر کالا» به تصویب هیئت‌مدیره سازمان رسید. همچنین دستورالعمل فعلی نیز در تکمیل دستورالعمل قبلی، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت سال جاری تصویب شد.

ایرانشاهی عنوان کرد: تغییراتی که در دستورالعمل قبلی ایجاد شده است عمدتاً مربوط به اضافه شدن شرایط تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی و صندوق در صندوق است. علاوه بر موارد فوق، شرایط و مدارک لازم جهت صدور مجوز فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به دستورالعمل اضافه شده است.

رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس خاطرنشان کرد: فصل پنجم دستورالعمل یاد شده نیز ضوابط مرتبط با تمدید مدت فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کند.

وی گفت: رعایت قوانین و مقررات، توسعه صندوق و کسب بازدهی مناسب از مهم‌ترین عوامل مرتبط با تمدید دوره فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند و ضابطه‌مند شدن، شفافیت و تسهیل‌گری نیز از مهم‌ترین ویژگی‌های دستورالعمل ذکر شده است.

ارسال نظرات

نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

heading