blog-img

ضرورت راه اندازی کارگروه مشترک «صنعت زعفران و بورس کالا»

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه کشور ما در تولید زعفران دارای مزیتی ارزشمند است، گفت: برای پیشبرد اهداف داخلی و صادراتی در بازار زعفران و ایجاد نگاهی واحد و کارآمد در این صنعت، ضرورت شکل‌گیری کارگروه مشترکی میان فعالان صنعت زعفران و بورس کالای ایران احساس می‌شود.

به گزارش کارگزاری توسعه فردا از بورس کالا، «سیدجواد جهرمی» در جلسه فوق‌العاده کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی که با محوریت «برنامه‌ریزی و هم‌افزایی انبارهای بورس زعفران» برگزار شد، اظهار داشت: رسالت ما در مجموعه «بورس کالا» خدمات‌رسانی به صنایع مختلف است تا در چارچوب قوانین موجود، جهت عرضه نظام‌مند، اقدام کنند.

وی اعلام کرد: به همین استناد نیز، پیش از آنکه به دنبال انتفاع خود باشیم، در اندیشه سودآوری آن صنعت هستیم، چرا که در صورت توفیق هر کدام از بخش‌های اقتصادی فعال در بورس کالا، اثرات مثبت آن متوجه ما و کلیت اقتصاد نیز خواهد بود.

جهرمی عرضه موفق یک محصول در بورس کالا را متاثر از سطح همکاری فعالان آن حوزه دانست و متذکر شد: در حال حاضر ۶۰۰ گروه کالایی در بورس کالا عرضه می‌شوند که زعفران یکی از این موارد به شمار می آید. به مثابه روند تولید در بخش کشاورزی که سیر «کاشت و داشت و برداشت» را باید طی کند؛ هر محصولی که ابتدا وارد بورس کالا می‌شود، به نوعی در فاز کاشت قرار دارد و پس از آن باید حفظ و نگهداری شود(و مرحله داشت را طی کند) تا نهایتا به سوددهی و فاز «برداشت» برسد.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: کالایی همچون «زعفران» با توجه به تجربه کوتاهی که از حضور در بورس کالا داشته، از مرحله کاشت عبور کرده و در فاز حفظ و تقویت قرار دارد و باید با حمایت و همگرایی فعالان این حوزه، حرکت سریع‌تری به سمت «برداشت» و بهره‌وری انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه، اقدامات و تلاش‌های بسیاری برای بورسی شدن محصول زعفران انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد داریم تا با هدف تبیین اقدامات و پیگیری‌های انجام شده، مستندی با موضوع سیر ورود زعفران به بورس و حتی وضعیت آن پیش از این اقدام، تهیه شود. این اقدام، یک تصویر شفاف‌تر نسبت به تلاش‌های انجام گرفته و اثرات آن، ایجاد می‌نماید.

جهرمی به دغدغه‌هایی اشاره کرد که پیرامون رعایت استاندارهای بورس کالا از سوی زنجیره تامین زعفران مطرح می‌شود و افزود: در بازدیدهایی که از انبارهای زعفران داشتیم و همچنین براساس مذاکرات و گفتگوهایی که با فعالان این حوزه انجام گرفت، به این اطمینان رسیدیم که استانداردها در این بخش رعایت می‌شود و این محصول که حدود ۷ سال است وارد بورس کالا شده، باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد تا بتواند از ظرفیت بورس کالا برای ساماندهی بازار خود، بهره‌مند شود.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، یکی از مزیت‌های صنعت «زعفران» حضور پُرقدرت بخش خصوصی توانمند در این حوزه است که این موضوع، هماهنگی و همگرایی میان ارکان فعال در زنجیره ارزش آن را تسهیل می‌کند.

وی در ادامه از ضرورت شکل‌گیری کارگروه مشترکی میان فعالان صنعت زعفران و بورس کالای ایران سخن گفت و بیان کرد: در کارگروه مذکور باید جلسات منظمی پیرامون بررسی روند بازار این محصول برگزار شود و در آن اقدامات و تصمیمات لازم اخذ گردد تا هدفی که از عرضه زعفران در بورس کالا در حوزه داخلی و صادراتی دنبال می‌شده به مدد این پیگیری‌ها و اقدامات محقق گردد.

جهرمی نسبت به فراهم کردن مقدمات ایجاد این کارگروه اعلام آمادگی و خاطر نشان کرد: با این وجود بسیار مهم است هر تصمیمی که در این کارگروه مشترک اخذ می‌شود، یک تصمیم جمعی باشد. اگر پذیرفتیم که اقدامی براساس منافع بازار شکل بگیرد، تمامی فعالان حوزه زعفران در این رابطه همراهی لازم را داشته باشند و ما نیز در مجموعه بورس کالا از آن حمایت لازم را به عمل خواهیم آورد.

ارسال نظرات

نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

heading