blog-img

رشد ارزش بازار فرابورس در دومین هفته تابستان

بازارهای فرابورس در معاملات هفته گذشته در پی بهبود تقاضا و رشد قیمت سهام، افزایش شاخص کل و ارزش بازار را رقم زدند.

به گزارش کارگزاری توسعه فردا از فرابورس ایران، در هفته منتهی به ۱۶ تیر سرمایه‌گذاران بازارهای فرابورسی روند معاملاتی مثبتی را رقم زدند که نتیجه آن رشد نزدیک به سه درصدی شاخص کل فرابورس و بزرگ شدن حدود ۲ درصدی ارزش این بازار است.

به این ترتیب در پنج روز معاملاتی هفته گذشته آیفکس با افزایش ۲.۹۷ درصد، در سطح ۲۸ هزار و ۴۴۲ واحدی قرار گرفت. ارزش بازار فرابورس هم حدود ۱.۹۹ درصد زیاد شد و رقم ۲.۶ میلیون میلیارد تومان را ثبت کرد.

آمار معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد در مدت مورد بررسی بیش از ۳۲ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بیش از ۲۷۹ هزار میلیارد تومان در ۳.۶ میلیون نوبت معاملاتی خرید و فروش شد.

مقایسه روند حجم و ارزش معاملات در این مدت نسبت به هفته پیش از آن، از کاهش مختصر ۲ درصدی حجم و ۱۱ درصدی ارزش معاملات حکایت دارد.

گفتنی است ارزش معاملات از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۴ درصد و حجم معاملات ۱۲۸ درصد زیاد شده است.

ارزش معاملات به تفکیک بازارها در این مدت از برتری بازار پایه در ارزش معاملات نسبت به سایر بازارها حکایت دارد. به این ترتیب که در این مدت ارزش معاملات در بازار پایه بیش از چهار هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته ماقبل رشد یک درصدی داشته است.

در بازار دوم هم بیش از چهار هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان معاملات ثبت شد که ۱۶ درصد بالا رفته است. همچنین در بازار اول فرابورس معاملاتی نزدیک به چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را شاهد بودیم که رشد سه درصدی داشت.

معاملات در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در این مدت ۲۶ میلیارد تومان بوده که ۶۴ درصد نسبت به هفته منتهی به ۹ تیرماه رشد کرده است. همچنین در بازار ابزارهای مشتقه نیز ۵.۶ میلیارد تومان داد و ستد ثبت شد که افزایش ۶ درصدی داشت.

این گزارش حاکی است ارزش معاملات در بازارهای ابزارهای نوین مالی طی هفته گذشته با کاهش ۱۱ درصدی، ۲۶۶ هزار میلیارد تومان بود.

بررسی جزییات معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد طی این مدت ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی ۱۲ درصد، صندوق‌های قابل معامله ۹ درصد و اوراق گواهی تسهیلات مسکن در نمادهای تسه ۴۶ درصد کاهش داشته است.

در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید که ۶ صنعت بیش از ۴۵ درصد از این رقم را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب که گروه‌های انبوه‌سازی، سرمایه‌گذاری‌ها، خودرو و ساخت قطعات، محصولات غذایی، شیمیایی‌ها و فلزات اساسی در مجموع ۴۵ درصد ارزش معاملات خرد را در هفته گذشته از آن خود کردند.

ارسال نظرات

نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

heading